Dział: Uważność w relacjach

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak z uważnością zadbać o siebie, będąc rodzicem?

Rodzicielstwo potrafi być nie lada wyzwaniem. Bardzo łatwo jest w nim zapomnieć o swoich potrzebach. Czy da się zadbać o siebie w tak wymagającej roli i znaleźć chwile wytchnienia

Czytaj więcej

Mindfulness (nie tylko) dla dzieci

Ćwiczenia pochodzą z książki 

Maury Bradley Mindfulness dla dzieci w 10 minut, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2023.

Czytaj więcej

Co dalej? Obietnica uważności

Fragment pochodzi z książki Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności, Wydawnictwo Czarna Owca, 2023, w przekładzie Joanny Gładysek.
 

Czytaj więcej

Utrwalanie uważności. Włączanie krótkich praktyk do codziennych działań

Fragment książki dr. Christophera Willarda Rosnę z uważnością. Praktyki mindfulness wspierające równowagę, spokój i odporność dla dzieci, nastolatków i całej rodziny , Wydawnictwo CoJaNaTo, Warszawa 2022.

Czytaj więcej

Najlepsze jeszcze przede mną. Jak kocha dojrzała kobieta?

Czy to o mnie? Czym jest dojrzałość? Od czego zależy? Definiuje ją metryka, fizjologia czy może przebyte doświadczenia? Czy to stan, który się osiąga czy raczej proces, który nigdy się nie kończy? A czym jest dojrzała miłość? Czy tym samym, co miłość dojrzałej kobiety?

Czytaj więcej

Moc dotyku

Poprzez dotyk dajemy miłość, tworzymy więź, budujemy poczucie przynależności i akceptacji. Często pomijamy jednak potrzebę dotyku żyjących wśród nas osób starszych. Dlaczego dotyk ma dla nich tak duże znaczenie?

Czytaj więcej

Wakacyjny spokój rodzica. Jak pogodzić potrzeby wolności i bezpieczeństwa?

Pierwsze nocowanie dziecka poza domem. Pierwszy letni obóz. Pierwszy samodzielny wyjazd nastolatka bez dorosłych. Jeśli któreś z tych pierwszych razów masz za sobą, to pewnie jesteś w stanie przypomnieć sobie wiele obrazów i myśli z tego czasu. Może wręcz na nowo odczuwasz emocje, które wtedy Ci towarzyszyły. A może któreś z tych wydarzeń czeka Cię właśnie tego lata i mierzysz się z jakimś rodzajem niepewności, niepokoju, może nawet lęku.

Czytaj więcej

Odnowa relacji seksualnej

Praktyka uważności aktywnie wspiera zarówno rozwój w obszarze seksualnym, jak i odnowę relacji intymnej. Dzięki uważności zyskujemy lepszy kontakt z własnym ciałem, jesteśmy bardziej świadomi doznań, kontaktujemy się ze swoimi potrzebami, co z kolei pozwala czerpać więcej przyjemności w relacjach intymnych. Praktyka uważności wspiera rozwój postawy akceptacji i życzliwości wobec siebie i partnera, a także potrzeb seksualnych własnych i drugiego człowieka.

Czytaj więcej

Rodzicielskie wyzwania

„Rodzicielstwo to najważniejsze zadanie, jakie podejmujemy w skali całego życia. Nie sposób wykonać go perfekcyjnie, bez błędów i pomyłek. […] Uważne rodzicielstwo to ogromny wysiłek. Oznacza ono również znajomość siebie oraz działanie na styku własnego życia wewnętrznego i życia naszych dzieci. Szczególne trudności piętrzy współczesna cywilizacja, która w coraz większym zakresie wkracza do naszych domów i w wieloraki sposób wpływa na życie naszych dzieci”.
Jon i Myla Kabat-Zinn

Czytaj więcej