Dział: Uważność w relacjach

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wzorzec wrażliwości na odrzucenie, czyli jak uruchamiane są zachowania obronne i autosabotażowe

Czym jest poczucie wykluczenia? Na czym polega cierpienie z powodu odrzucenia? Czy każdy jest podatny na wykluczenie w tym samym stopniu? Czy osoby z traumą wykluczenia zachowują się w sytuacjach społecznych inaczej niż osoby, które wykluczenia nie doświadczyły? W jakim stopniu ludzie zdają sobie sprawę, że nierozpoznane i nieuleczone odrzucenie w przeszłości jest przyczyną ich trudności w sytuacjach społecznych?

Czytaj więcej

O korzyściach płynących z pomagania, czyli jak pomaganie pomaga nam samym?

W psychologii mówimy o zachowaniach pomocnych w odniesieniu do działań ukierunkowanych na wyświadczenie jakiejś korzyści drugiemu człowiekowi. Udzielając pomocy, koncentrujemy się na tym, aby komuś pomóc, aby czyjaś sytuacja uległa poprawie. Jednak moc pomagania jest przemożna. Koncentrując się na korzyściach osoby, której pomagamy, również jako pomagający odnosimy korzyści z pomagania.

Czytaj więcej

Czuła uwaga – dlaczego warto praktykować z dziećmi

Jon Kabat-Zinn jasno wskazuje, że uważność nie jest życiem chwilą, chodzi o życie w danej chwili. „Każdą chwilę uznajemy jako nowy początek, nową szansę, by zacząć wszystko od zera, 
by się dostroić, odbudować nasze więzi”. 

Czytaj więcej

Jak z uważnością zadbać o siebie, będąc rodzicem?

Rodzicielstwo potrafi być nie lada wyzwaniem. Bardzo łatwo jest w nim zapomnieć o swoich potrzebach. Czy da się zadbać o siebie w tak wymagającej roli i znaleźć chwile wytchnienia

Czytaj więcej

Mindfulness (nie tylko) dla dzieci

Ćwiczenia pochodzą z książki 

Maury Bradley Mindfulness dla dzieci w 10 minut, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2023.

Czytaj więcej

Co dalej? Obietnica uważności

Fragment pochodzi z książki Uważność. Trening pokonywania codziennych trudności, Wydawnictwo Czarna Owca, 2023, w przekładzie Joanny Gładysek.
 

Czytaj więcej

Utrwalanie uważności. Włączanie krótkich praktyk do codziennych działań

Fragment książki dr. Christophera Willarda Rosnę z uważnością. Praktyki mindfulness wspierające równowagę, spokój i odporność dla dzieci, nastolatków i całej rodziny , Wydawnictwo CoJaNaTo, Warszawa 2022.

Czytaj więcej

Najlepsze jeszcze przede mną. Jak kocha dojrzała kobieta?

Czy to o mnie? Czym jest dojrzałość? Od czego zależy? Definiuje ją metryka, fizjologia czy może przebyte doświadczenia? Czy to stan, który się osiąga czy raczej proces, który nigdy się nie kończy? A czym jest dojrzała miłość? Czy tym samym, co miłość dojrzałej kobiety?

Czytaj więcej

Moc dotyku

Poprzez dotyk dajemy miłość, tworzymy więź, budujemy poczucie przynależności i akceptacji. Często pomijamy jednak potrzebę dotyku żyjących wśród nas osób starszych. Dlaczego dotyk ma dla nich tak duże znaczenie?

Czytaj więcej

Wakacyjny spokój rodzica. Jak pogodzić potrzeby wolności i bezpieczeństwa?

Pierwsze nocowanie dziecka poza domem. Pierwszy letni obóz. Pierwszy samodzielny wyjazd nastolatka bez dorosłych. Jeśli któreś z tych pierwszych razów masz za sobą, to pewnie jesteś w stanie przypomnieć sobie wiele obrazów i myśli z tego czasu. Może wręcz na nowo odczuwasz emocje, które wtedy Ci towarzyszyły. A może któreś z tych wydarzeń czeka Cię właśnie tego lata i mierzysz się z jakimś rodzajem niepewności, niepokoju, może nawet lęku.

Czytaj więcej