Ćwiczenia uważności w miejscu pracy

Uważność w pracy

Niespodziewane zwroty akcji, błędy, chaos, presja czasu – to tylko niektóre z najczęściej występujących czynników stresogennych w pracy. Jak – włączając uważność – lepiej sobie z nimi radzić?

Jednym z mitów, które narosły wokół mindfulness jest przekonanie o tym, że aby móc praktykować uważność potrzebne są odpowiednie warunki, choćby odpowiednia przestrzeń, cisza albo spokojna, stonowana muzyka, świece, kadzidło. Na szczęście swoją praktykę, o ile tylko masz na to ochotę, możesz rozpocząć tak naprawdę wszędzie i w każdym momencie, a to oznacza, że również podczas wykonywania codziennych obowiązków, w tym w pracy.

Rozwijanie uważności jest jak ćwiczenie mięśni na siłowni. Liczą się chęci, systematyczność i cierpliwość. Wraz z praktyką, świadomym zatrzymywaniem się, obserwowaniem, sprawdzaniem, doświadczaniem, pojawia się coraz większa przestrzeń na podejmowanie decyzji. Przestrzeń, w której leży wolność i moc wyboru odpowiedzi.

To właśnie w tej przestrzeni możemy poczuć komfort podejmowania świadomych decyzji, zgodnych z naszymi wartościami, co w efekcie przynosi poczucie sensu i życiowej równowagi. 

Jaka praca Ci służy?


Ile organizacji, tyle stylów zarządzania, rodzajów relacji, poziomów elastyczności w podejściu do sposobu wykonywania pracy. Z drugiej strony – ilu ludzi, tyle sposobów na dostarczenie tego, po co są zatrudnieni. Jako pracownicy jesteśmy różni, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, że praca w warunkach chaosu, częstych zwrotów akcji, totalnego zamieszania jest niemożliwa. Ci, którzy nie lubią nudy, ale cenią sobie to, że ciągle coś się wokół nich dzieje, mogą widzieć w tym zaletę. Dla innych będzie to nie do zniesienia, bo bez uporządkowanej przestrzeni, jasnych reguł i sprecyzowanych wymagań nie są w stanie pracować. 
Dlatego, wykorzystując uważność, sprawdź przede wszystkim, jaki jest Twój najbardziej efektywny i przyjazny styl pracy, mając jednocześnie na uwadze, że funkcjonujesz w tej konkretnej organizacji. 

POLECAMY

Zwróć uwagę


Co doceniasz, co Cię wspiera, co Cię motywuje? Co jest ważne, przyjazne w samej przestrzeni Twojej pracy? Czy są jakieś choćby drobne rzeczy, o które samodzielnie możesz zadbać, inaczej je zorganizować, aby były dla Ciebie bardziej wspierające?

W momentach, gdy dzieje się coś, co sprawia, że Twoje ciało w jakiś wyraźny sposób reaguje na sytuacje zawodowe, zatrzymuj się i sprawdzaj, jakie konkretnie doznania obserwujesz i jakie one niosą dla Ciebie informacje. 

Może być tak, że to, co dzieje się w Twojej pracy, stoi w zupełnej sprzeczności z Twoimi wartościami i powoduje, że coraz częściej myślisz o jej zmianie. Ale może być też tak, że praca jako taka jest dla Ciebie OK, ale Ty chcesz w niektórych sytuacjach reagować inaczej. 

Daj sobie czas na to, aby poprzyglądać się sobie w różnych okolicznościach, zwłaszcza tych trudnych, i właśnie szczególnie wtedy zadbaj o to, aby być w kontakcie ze swoim ciałem i swoimi emocjami. Zauważaj wszelkie doznania, bo kiedy w końcu uznasz, że to właśnie w ciele znajduje się cała prawda o tym, co jest Twoje, a co stanowi naruszenie Twoich wartości i Twoich granic, możesz coś z tym zrobić. Kiedy nauczysz się słyszeć i odczuwać swoje ciało, sygnały o tym, że coś jest nie tak, będziesz w stanie odbierać na bieżąco. A stąd już zdecydowanie prostsza droga do decyzji. 

Obserwując siebie w różnych zawodowych sytuacjach, zauważaj kolejne, nawet drobne elementy, które w końcu złożą się na odpowiedź na pytania:

  • Czego tak naprawdę potrzebujesz w pracy zawodowej?
  • Co ważnego chcesz, aby Ci dawała?
  • C...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI