Uważność na zimę

Ćwiczenia proponują nauczyciele związani z Wyspą Spokoju – społecznością dla praktyków mindfulness.

Uważność na świat

Mindfulness jest sposobem na życie w połączeniu z bieżącą chwilą i sobą w niej. Choć medytacja jest doskonałym sposobem na ćwiczenie tego rodzaju obecności, są również drobne codzienne czynności, dzięki którym możemy pielęgnować uważność. Niżej cztery pomysły na bycie „tu i teraz” tej zimy.

Uważność podczas dnia pracy

 1. Gdy jesteś w drodze do pracy – nawet jeśli pracujesz zdalnie, w pokoju obok – poświęć minutę na sprawdzenie oddechu. Uświadom sobie, w jakim stanie udajesz się do pracy.
 2. W drodze do pracy, w samochodzie, na rowerze, w komunikacji miejskiej, obserwuj, kiedy Twoje ciało jest spięte, czy może masz zaciśnięte ręce na kierownicy, podniesione ramiona, uczucie napięcia w żołądku. Sprawdź, czy możesz puścić te napięcia i udać się do pracy bez założenia, że czeka Cię tam coś nieprzyjemnego.
 3. Spróbuj nie włączać radia ani podcastu, by pozostać sam na sam ze sobą.
 4. Gdy dojedziesz do czerwonego światła, skorzystaj z czasu, aby nawiązać kontakt z oddechem i otoczeniem. Co zauważasz na tym skrzyżowaniu, co dzieje się dookoła samochodu, w którym siedzisz? 
 5. Po przybyciu na miejsce pracy poświęć chwilę, aby poczuć różnicę między byciem w podróży a byciem w pracy. Sprawdź, czy pojawiają się napięcia w ciele, monitoruj oddech i sprawdź, do czego natychmiast przykleja się Twoja uwaga. 
 6. Spróbuj w czasie przerwy na obiad zmienić swoje otoczenie. 
 7. Spróbuj co godzinę zrobić sobie jedno-, dwu- albo trzyminutową przerwę, podczas której skontaktujesz się ze sobą, by mieć świadomość, jak się masz, jak wydarzenia dnia wpływają na to, co czujesz i jak reagujesz. Zamknij oczy lub spójrz daleko, by pozwolić im odpocząć.
 8. Wybierz szczegóły w otoczeniu, które będą Ci przypominały, żeby zwracać uwagę na siebie, np. dzwonek telefonu, obrazek, kwiat, okno.
 9. Wykorzystaj przerwę obiadową lub inny czas wolny, aby porozmawiać z ludźmi, którzy są Ci życzliwi. Znajdź tematy niekoniecznie związane z pracą.
 10. Spróbuj raz lub dwa razy w tygodniu jeść obiad w milczeniu.
 11. Na koniec dnia pracy zrób krótkie podsumowanie. Pogratuluj sobie wykonanych zadań i sporządź listę na następny dzień. Na dziś z...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI