Jesienna uważność w kuchni z ajurwedą

Uważność w kuchni

Temperatura za oknem zaczyna spadać, świat przywdziewa złoto-bordowe odcienie, a Ty coraz częściej wybierasz czytanie książki pod kocem z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Nie da się ukryć, że jesień przynosi ze sobą chwilę wytchnienia i stopniowego zwalniania tempa, które jest zapowiedzią nadchodzącego zimowego snu. Sprawdź, na co warto być uważną, żeby wzmocnić swoją równowagę.

Z czym kojarzy Ci się jesień? Czy myśląc o niej, czujesz zapach cynamonowej szarlotki, czy gorącej czekolady? A może kojarzy Ci się z ciepłem kominka, ze światłem świec i z mglistymi porankami? Jeśli pozwalasz sobie zwolnić i ze spokojem przyglądać się zachodzącym w Tobie zmianom, możesz teraz czuć większą potrzebę zanurzenia się w sobie. To czas gromadzenia zasobów – tak jak przygotowujemy przetwory na nadchodzące zimowe mroźne dni, tak samo teraz przygotowujemy ciało i umysł na zimowe zanurzenie się w doświadczaniu siebie. Na wyłączenie się z różnych aktywności w świecie zewnętrznym i zwrócenie się ku swojemu wnętrzu. Jesień to brama, która prowadzi nas przez ten proces. Stopniowo, powoli otulając nas kojącymi, ciepłymi barwami opadających z drzew liści. Ta cykliczność to naturalna kolej rzeczy, która pomaga w byciu w głębszym kontakcie ze swoimi wewnętrznymi potrzebami. Tak jak wiosna jest budzeniem się i rozkwitaniem, a lato jest pełnią, tak jesień jest mocno powiązana z odczuwaniem przemijalności i wycofywaniem się do wewnątrz, żeby ponownie zapaść w zimowy sen. To czas przemijania i transformacji. Poobserwuj uważnie te jakości w sobie i pozwól się im zadziać, bez ingerowania w to, w którą stronę Cię prowadzą.

Jesień w ujęciu ajurwedy

Ajurweda bardzo dokładnie opisuje każdą porę roku – jak na nas oddziałuje i co warto zrobić, żeby zachować zdrowie i wewnętrzną równowagę bez względu na zewnętrzne okoliczności. Do ich opisu posługuje się symboliką żywiołów, dzięki której jesteśmy w stanie stworzyć język uniwersalny – umożliwiający rozpoznawanie połączeń między światem zewnętrznym i wewnętrznym. Mimo że w naszej kulturze przyjęło się dzielić rok na cztery pory, Hindusi są bardziej szczegółowi i wyróżniają ich aż sześć. To, jak oddziałują na nas zmiany zachodzące w naturze wraz z nadejściem jesieni, zależy od tego, czy mówimy o jej początku, czy końcu. 
Wczesna jesień to czas, kiedy jeszcze dominuje energia ognia, będąca skutkiem kulminacji, która nastąpiła podczas gorących letnich miesięcy. Temperatury nadal są dosyć wysokie, więc warto w dalszym ciągu postawić na schładzanie. Podczas jesieni w wielu częściach Indii obchodzi się święto Sharad Purnima, które wpisuje się też w tę koncepcję. Jego celebracja przypada zawsze na czas pełni księżyca, któremu przypisuje się ochładzające i zmniejszające energię ognia właściwości. Nadmiar energii ognia może nam dawać się nieźle we znaki, powodując m.in. uporczywe zgagi, wybuchy złości, irytację, ciągłe uczucie gorąca w ciele, problemy skórne czy nasilenie stanów zapalnych. Dlatego właśnie w ten dzień zaleca się przygotowanie specjalnego dania z ryżu i mleka, które wystawia się na noc na kuchenny parapet, aby nabrało tych wyjątkowych właściwości dzięki wpływowi księżyca właśnie. Przepis na to danie znajdziesz pod artykułem, a jeśli chcesz poznać inne przydatne wskazówki, które pomogą Ci w zrównoważeniu nadmiaru energii ognia, sięgnij do poprzedniego wydania – tam znajdziesz ich całkiem sporo. 

POLECAMY

Późna jesień rządzi się swoimi prawami

Nastanie późnej jesieni zwiastuje także zmianę dynamiki energii krążącej w naturze. Za oknem zaczyna przeważać wietrzna pogoda,...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI