Rytm pór roku jest bardzo mocno zsynchronizowany z Twoim wewnętrznym biorytmem. To właśnie dlatego ajurweda uczy tego, jak pielęgnować naszą relację z naturą – dzięki temu odzyskujemy i zachowujemy pełnię zdrowia. Zdrowia rozumianego holistycznie, czyli obejmującego nie tylko brak choroby, ale także poczucie spełnienia i pełni wykorzystanych możliwości ciała, umysłu i duszy. Żyjąc na co dzień w dużych miastach, mamy, niestety, utrudnione zadanie – jesteśmy w kontakcie z naturą o wiele rzadziej niż nasi przodkowie. Dlatego uważność na to, jak zmiany zachodzące w naturze oddziałują na Twoje potrzeby i samopoczucie, pomoże Ci na nowo się z nią połączyć i powrócić do równowagi.
Wiosna – czego teraz potrzebujesz?
Sam moment nadejścia wiosny jest przełomowy. Pomyśl przez chwilę o tym, co ją poprzedza. Zima to czas, kiedy natura zastyga: część zwierząt, nawet dosłownie, zapadają bowiem w zimowy sen. Tempo życia spowalnia, a śnieżna i mroźna aura sprzyjają długim rozmowom, z kubkiem gorącej herbaty przy kominku. To naturalne, że masz mniejszą chęć wychodzenia na zewnątrz i angażowania się w nowe aktywności. Przeciwstawianie się temu przypomina trochę walkę z wiatrakami – o wiele lepiej jest po prostu odpuścić, dostosować się. Dać sobie czas na regenerację.
Z perspektywy ajurwedy zima to czas dominacji energii Kapha – energii stabilizacji, odpoczynku i odnawiania wewnętrznych zasobów. To energia, która gromadzi się przez kilka miesięcy, od listopada do połowy marca. I to właśnie moment kumulacji jest tym, który przypada na okres trwania wiosny, co sprawia, że ten czas kryje w sobie największy potencjał.
Co to właściwie znaczy ta „kumulacja”? Kumulacja manifestuje się w tym, że wszystkie aspekty związane z energią Kapha możesz odczuwać teraz ze zwielokrotnioną siłą. Stabilność może wydawać się zbyt wielka, dając poczucie „utknięcia”, a odpoczynek może szybko przerodzić się w uczucie ciężkości (również mentalne) i zastanej, zablokowanej energii. Możesz odczuwać to nieprzyjemnie, jeśli masz dolegliwości związane z ogólnym zaśluzowaniem organizmu (np. problemy z zatokami), spowolnionym metabolizmem (ciężkością odczuwaną po posiłkach, bądź z powodu nadmiarowych kilogramów) czy z układem limfatycznym i zastoja...