Być uważnym zimą. Ćwiczenia proponują nauczyciele związani z Wyspą Spokoju – społecznością dla praktyków mindfulness

Uważność na świat

Mindfulness jest sposobem na życie w połączeniu z bieżącą chwilą i sobą w niej. Choć medytacja doskonale nadaje się do ćwiczenia tego rodzaju obecności, są również małe codzienne czynności, dzięki którym możemy pielęgnować uważność. Poniżej cztery pomysły na to, jak ćwiczyć bycie „tu i teraz” tej zimy.

OSTATNI RAZ


ZUZANNA ZIOMECKA
zuzaziomecka.com
Nauczycielka mindfulness certyfikowana w 2016 r.

Nigdy nie wiadomo, czy to nie ostatni raz. Nie chodzi tylko o śmierć, ten wielki finał, ale również o takie małe, codzienne pożegnania, które łatwo przegapić. Może już nigdy nie podasz na obiad tego dania, jakie dziś zaserwowałeś, bo wypadnie przez zapomnienie z repertuaru Waszej kuchni rodzinnej. Nie wiadomo! Albo może to jest ostatni wyjazd na Wasze ulubione zimowisko, ponieważ zmiany klimatyczne uczynią ten stok niebezpiecznym. Może dziś podarujesz przyjaciółce swój najmilszy szalik i właśnie ostatni raz owijasz go dookoła szyi.
Świat staje się mniej, nie zaś bardziej przewidywalny. Założenia, że będzie dalej tak, jak było do tej pory, to iluzja. Pandemia nas tego nauczyła, potem Putin, teraz gospodarka. Dlatego zauważaj, co robisz, nawet jeśli to jest banalny moment, jakich do tej pory było wiele. Nie z lęku przed stratą, tylko ze świadomości, że życie płynie i każdy kolejny odcinek jest jakimś odejściem i przyjściem. Zgoda na to pozwala uważnie pożegnać się z tym, co odchodzi, otwiera głowę i serce na to nowe, co w tym miejscu wyrasta. Bądź obecny/obecna przy małych codziennych sprawach, by delektować się nimi i nie przegapić, że być może dzieją się po raz ostatni, tworząc miejsce na coś nowego.

 

PRAKTYKA WDZIĘCZNOŚCI

POLECAMY

KATARZYNA BŁACHIEWICZ-KORYGA
sztukaumyslu.com
Nauczycielka mindfulness certyf...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI