Dział: Otwarty dostęp

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Na czym polega terapia dla par? Kiedy warto się zapisać?

W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Liczba rozwodów z roku na rok rośnie. Dla wielu par wizyta u terapeuty jest ostatecznością. Małżonkowie odwiedzają gabinet specjalisty dopiero wtedy, gdy już nie są w stanie porozumieć się ze sobą i czują, że niechybnie zmierzają ku rozstaniu. Tymczasem na terapie dla par warto zapisać się dużo wcześniej. W momencie pojawienia się pierwszego poważnego kryzysu. Na czym polega terapia dla par?

Czytaj więcej

Jak zaaklimatyzować się po przeprowadzce do nowego miasta?

W życiu prawie każdego z nas przychodzi moment, w którym opuszczamy rodzinny dom w pogoni za nową pracą, miłością czy wykształceniem. Taka zmiana nigdy nie jest czymś łatwym. Przeprowadzka do zupełnie innego miasta wiąże się z potrzebą wyrobienia nowych nawyków, znalezienia nowych przyjaciół, rozeznania się w obcej dotąd przestrzeni. To krok w nieznane – nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest naprawdę stresującym doświadczeniem, które nie daje spać po nocach. Jak więc ułatwić sobie przeprowadzkę i lepiej zaaklimatyzować się w nowym mieście?

Czytaj więcej

Odkryj harmonię dzięki Dziennikowi Wdzięczności

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie codzienność nacechowana jest wyzwaniami i stresem, warto zarezerwować sobie chwilę na refleksję nad tym, co naprawdę ma dla nas znaczenie. Dziennik Wdzięczności to nie tylko narzędzie do praktykowania wdzięczności, lecz także ścieżka prowadząca do świadomego zrozumienia własnych emocji, poprawy ogólnego dobrostanu oraz wprowadzenia zdrowszych nawyków. 

W tej codziennej praktyce skupiamy się na promowaniu wdzięczności jako kluczowego elementu harmonijnego życia, co pomaga nam lepiej docenić to, co posiadamy.

 

Czytaj więcej

To równowaga jest normą, a stres wyjątkiem. Czemu zrobiło się odwrotnie?

Stara reakcja stresowa w nowych okolicznościach cywilizacyjnych szwankuje bardzo specyficznie: ciało nie rozumie, kiedy wrócić do równowagi po czasie nadpobudzenia. Stąd chroniczny stres, który psuje ciało i upośledza umysł. Dlatego świadome wyłączanie stresu stało się tak ważną praktyką.

Czytaj więcej

Wielki powrót odpoczynku

Moda na wysiłek trwa od tak dawna, że wielu z nas realnie nie pamięta, jak odpoczywać. Dziś tak wielu jest pod ścianą, że musimy zacząć sobie przypominać. Jest przynajmniej osiem sposobów, a uważność pomoże we wszystkich.

Czytaj więcej

Najlepsze jeszcze przede mną. Jak kocha dojrzała kobieta?

Czy to o mnie? Czym jest dojrzałość? Od czego zależy? Definiuje ją metryka, fizjologia czy może przebyte doświadczenia? Czy to stan, który się osiąga czy raczej proces, który nigdy się nie kończy? A czym jest dojrzała miłość? Czy tym samym, co miłość dojrzałej kobiety?

Czytaj więcej

Jak wybrać dobry wyjazd mindfulness?

Coraz więcej osób praktykujących uważność chce spędzić weekend poświęcony medytacji. Jak wybrać „ten właściwy” wyjazd w morzu ofert pod hasłem „wyjazd z mindfulness”? Na pierwszej stronie wyników wyszukiwań pojawiają się bardzo różne oferty, takie jak: „dużo dobrej jogi i medytacji”, „wyjazd z mindfulness”, „odosobnienie z mindfulness”, „wyjazd z uważnością w ciszy”. Skąd mamy wiedzieć, który wyjazd będzie dobry, rzetelnie prowadzony i dostosowany do naszych potrzeb i możliwości? Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czytaj więcej

Przerwać zaklęty krąg. Jak sobie pomóc w obliczu nadmiernego lęku i depresji?

Rozpędzeni tempem życia, nieuważni na niepokojące sygnały ryzykujemy zdrowie i utratę cennych chwil. Badania pokazują, że występowanie zwiększonego lęku i depresji staje się coraz powszechniejsze i dotyka przy tym coraz młodsze osoby. Dlaczego warto się zatrzymać i wykorzystać dobroczynny wpływ uważności na zdrowie i życie opowiada Mirka Kolmaga, doświadczona psychoterapeutka i nauczycielka mindfulness.

Czytaj więcej

Być z tym, co jest

Dawid Bednarski - certyfikowany nauczyciel w podejściu MBSR w rozmowie z Joanną Kozdrowską opowiada o tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z mindfulness i czym jest dla niego w codziennym życiu. Z rozmowy wyłania się fascynujący obraz drogi - nie zawsze łatwej, nie zawsze jasnej, ale potrzebnej.

Czytaj więcej