Na czym polega terapia dla par? Kiedy warto się zapisać?

Otwarty dostęp

W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Liczba rozwodów z roku na rok rośnie. Dla wielu par wizyta u terapeuty jest ostatecznością. Małżonkowie odwiedzają gabinet specjalisty dopiero wtedy, gdy już nie są w stanie porozumieć się ze sobą i czują, że niechybnie zmierzają ku rozstaniu. Tymczasem na terapie dla par warto zapisać się dużo wcześniej. W momencie pojawienia się pierwszego poważnego kryzysu. Na czym polega terapia dla par?

Do kogo skierowana jest terapia dla par?

Terapia dla par to forma psychologicznego wsparcia, z którego mogą skorzystać osoby pozostające w formalnym lub nieformalnym związku. Udział w terapii tylko wtedy ma sens, gdy jest dobrowolny. Co oznacza, że obie osoby pozostające w związku chcą pracować nad swoją relacją pod czujnym okiem terapeuty.

Bardzo ważnym elementem procesu terapeutycznego jest również odpowiednia motywacja partnerów. Niektóre osoby wykorzystują spotkania z terapeutą, aby udowodnić winę swojemu partnerowi bądź partnerce i obarczyć drugą stronę odpowiedzialnością za kryzys w związku. Jednak warto mieć na uwadze, że celem terapii nie jest wskazanie winowajcy, a jedynie udzielenie wsparcia psychologicznego i wyposażenie partnerów w narzędzia, które pomogą im przezwyciężyć problemy i bariery komunikacyjne. Dlatego terapia dla par jest skierowana przede wszystkim do tych osób, które chcą pozostać w relacji i są gotowe do wytężonej pracy nad sobą, aby uratować swój związek.

Kiedy warto skorzystać z terapii dla par?

Małżonkowie i osoby pozostające w nieformalnych związkach w swoim codziennym życiu muszą stawić czoła wielu problemem. Do związku wnosimy nasze schematy myślenia, przyzwyczajenia, doświadczenia z poprzednich związków, ale także kompleksy i uprzedzenia. W sytuacji kryzysowej może okazać się, że para nie potrafi się ze sobą porozumieć. Gdy w relacji brakuje empatii, szacunku i poczucia zrozumienia, warto rozważyć udział w terapii dla par. Jest to najlepszy sposób na to, aby przyjrzeć się bliżej swoim postawom i zachowaniom oraz dostrzec, jaki mają wpływ na nasz związek.

Kolejnym ważnym powodem do rozpoczęcia terapii dla par są problemy jednego z partnerów. Może być to na przykład: spadek nastroju spowodowany utratą pracy, uzależnienie od alkoholu, agresja i autoagresja lub zaburzenia lękowe. Na terapię warto zgłosić się również wtedy, gdy w związku pojawia się chorobliwa zazdrość, nadopiekuńczość, nieprzepracowany żal, chroniczny konflikt lub potrzeba ciągłego kontrolowania partnera. Nadmiar negatywnych emocji powinien skłonić parę do poszukiwania pomocy u specjalisty.

Terapia dla par — czego można się po niej spodziewać?

Terapia dla par to niepowtarzalna szansa, aby popracować nad swoim związkiem i stać się lepszą wersją samego siebie. Jednak sam udział w spotkaniach nie stanowi gwarancji, że związek uda się uratować. Wpływ na skuteczność terapii ma wiele różnych czynników. Kluczowa jest przede wszystkim dobra wola i zaangażowanie partnerów. Dodatkowo to ważne, aby znaleźć doświadczonego terapeutę, który pomoże partnerom przezwyciężyć kryzys i nauczy ich, jak komunikować swoje potrzeby w związku. Jeśli szukasz dobrego specjalisty koniecznie sprawdź ofertę Centrum-Psych. Placówka zatrudnia wielu psychologów, którzy specjalizują się w prowadzeniu terapii dla par.

Kryzysy w związku są całkowicie normalne i zdarzają się na różnych etapach życia. Udział w terapii dla par może całkowicie odmienić życie partnerów i spowodować, że spojrzą na swój związek z zupełnie innej perspektywy. Dlatego zdecydowanie warto korzystać z tej formy wsparcia.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI