Uważna wiosenna odnowa

Ćwiczenia proponują nauczyciele związani z Wyspą Spokoju – społecznością dla praktyków mindfulness.

Uważność na świat Otwarty dostęp

Wyśpij się na wiosnę
 


ZUZANNA ZIOMECKA
zuzaziomecka.com
Nauczycielka mindfulness certyfikowana w 2016 r.

Choć cywilizacja chciałaby wtłoczyć nas wszystkich w ten sam rytm, każdy organizm ma własny cykl snu i odpoczynku. Jak dobrze znasz swój? 
W wieku średnim wyspanie się powoduje euforyczny stan umysłu i samopoczucia. Świat wydaje się ładny, ludzie – dobrzy, wyzwania – ciekawe. Kiedy ostatnio czułeś się tak energicznie? Wielu z nas nie doświadcza tego stanu, funkcjonując w wiecznym deficycie snu, ponieważ nie wiemy, ile godzin i kiedy powinniśmy spać. W młodości nasze rytmy są wypaczone na rzecz późniejszego wstawania i kładzenia się. Jeśli trzymasz się nawyków ze studiów, pewnie już nie służą jak dawniej. Może też być tak, że śpisz krócej lub dłużej, niż potrzebujesz. 
Aby lepiej poznać swój optymalny cykl, bądź czujny na sygnały od organizmu. Gdy pojawia się senność w ciągu dnia, to znak, że wykazujesz deficyt snu na koncie albo że masz styl spania, któremu służą drzemki. Postaraj się kierować do łóżka wtedy, gdy ciało się tego domaga. W weekend może uda ci się również wstać bez budzika, by odkryć, po ilu godzinach organizm sam się uruchamia. Będąc uważnym na sen, wzbogacisz jedno ze swoich najważniejszych źródeł szczęścia i energii. Wyśpij się, by móc w pełni uczcić budzenie się świata, w tym siebie, po zimie.
 

POLECAMY

Uważny spacer pełen przyjemności
 


KATARZYNA BŁACHIEWICZ-KORYGA
sztukaumyslu.com
Nauczycielka mindfulness certyfikowana w 2020 r.

Chodzimy na spacer z różnych powodów. Dla zdrowia, żeby się „przewietrzyć”, z powodu potrzeb psa. Możemy także pójść na „uważny spacer pełen przyjemności”. To jedna z praktyk nieformalnych, która łączy w sobie skupienie na danej chwili i docenianie świata wokół nas.
Możesz pójść „w naturę” lub dokądkolwiek, gdzie czujesz się swobodnie. Zacznij świadomie obserwować tempo swojego chodu i dostosuj je do swoich potrzeb. Zwróć uwagę na to, jaki rytm kroków daje Ci w tej chwili poczucie zadowolenia. Łagodnie zwróć uwagę na oddech i pozwól, aby swobodnie przepływał przez Ciebie, zgodnie z rytmem, w jakim się poruszasz. Następnie zacznij świadomie rozglądać się wokół siebie – otwórz swoje zmysły na to, co Cię otacza. Jeśli coś przyciągnie Twoją uwagę, zatrzymaj się i poświęć chwilę na uważną obserwację tego, co Cię „zawołało”. Może to jakiś kolor lub kształt? A może słyszysz ptaki? Może czujesz zapach wiosny albo dotyk wiatru na twarzy? Zwróć uwagę na to, który z Twoich zmysłów odgrywa teraz kluczową rolę. Daj sobie czas, aby „wchłonąć” to doznanie. Nasz umysł potrzebuje nieco dłuższej chwili na kontemplację tego, co przyjemne. Kiedy dane wrażenie minie, kontynuuj spacer, rozkoszuj się. Miłej przechadzki! 

Wiosenna kąpiel 
 


ALEKSANDRA ŁOMZIK
poznajsiezesoba.com
Nauczycielka mindfulness certyfikowana w 2018 r.

Gdy jak co roku nadchodzi wiosna, wychodzimy na spotkanie odrodzonej po zimie przyrodzie. Inspirując się tym cyklem, możesz przygotować się na wiosenne przesilenie, biorąc uważną kąpiel z intencją przywitania wszystkiego, co spotka Cię wraz z nową porą roku. Zadbaj o spokój dla siebie w czasie tej kąpieli. Podczas zdejmowania ubrania przed wejściem do wody pozwól swojemu umysłowi skupić się jedynie na odczuciach, które pojawiają się, gdy materiał Twoich ubrań przesuwa się po ciele. Zauważaj również ciche dźwięki, jakie powstają podczas tej czynności. Zwróć uwagę na reakcję Twojej skóry na kontakt z jedwabistą wodą, badaj jej temperaturę przez odczuwanie jej na skórze. Staraj się cały czas uczestniczyć w tym, co dzieje się właśnie teraz. Tak, by wyraźnie odczuwać wszystko, czego doświadczasz przez swoje zmysły. Jaki rodzaj wrażeń odczuwasz, myjąc swoje ciało? Jak pachnie mydło, którego używasz? Jak to jest, gdy patrzysz na strumienie wody, które przeganiają pianę z mydła? Jakie dźwięki słyszysz? Jeśli chcesz, możesz wyobrazić sobie, że spływająca po Twoich plecach woda zabiera Twoją przeszłość, a obmywając ciało, przygotowuje Cię do nadejścia tego, co nowe, tego, co przyniesie wiosna. Jednocześnie pozostawaj w skupieniu między przeszłością a przyszłością, wyraźnie i z uwagą doświadczając tego, co dzieje się w teraźniejszości, kiedy zażywasz tej wiosennej kąpieli. 

Znowu pierwszy raz
 


DAWID BEDNARSKI
facebook.com/mindfulnesskreacja
Nauczyciel mindfulness certyfikowany w 2018 r.

Drzewo w Twoim ogrodzie lub to, które stoi w okolicy, każdej wiosny na nowo wypuszcza świeże liście. Powtarza ten proces od lat – być może dłużej, niż Ty jesteś na świecie – mimo to za każdym razem wytwarza atmosferę nowości. Co roku pierwszy w pełni rozwinięty liść. Co roku pierwszy kwiat. (Magnolie na przykład wydają najpierw kwiaty – jakież to ulotne). Zauważ, że wiosną znowu jest szansa na pierwszy raz! Ta pora roku może być naszą nauczycielką uważności, gdyż rozkosznie szepcze do nas: „Wiem, że wydaje Ci się, że już to znasz, ale spójrz! Spójrz dokładnie! Powąchaj, poczuj to! Znowu! Znowu po raz pierwszy…”. Tej wiosny zachęcam Cię do celebrowania pierwszych razów. Pierwszy ciepły spacer w lesie w samej bluzie, pierwsza wycieczka rowerowa, pierwszy zauważony kwiat, pierwszy wieczór z przyjaciółką w jakimś ogródku z winem. Jakie możliwości pojawiają się przed Tobą wraz z nadejściem wiosny? Sprawdź i baw się – i znowu rób rzeczy pierwszy raz! Potraktuj to jako szansę: niech ta opowieść będzie dla Ciebie inspiracją i drogowskazem. „Jak być »tu i teraz« i cieszyć się życiem? Patrz, wąchaj, dotykaj – jak gdyby to był pierwszy raz”. Poeci mawiają, że wszystko jest pierwsze i ostatnie zarazem. Bądź! 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI