Wspieraj odporność psychiczną. Podstawowe praktyki uważności dostępne dla każdego

Uważność na siebie

Stres, którego doświadczamy niemal codziennie, może mieć dwa źródła. Jedno to różne trudne sytuacje zawodowe czy osobiste – codzienne sprawy do ogarnięcia, projekty w pracy, kłopoty naszych bliskich, którymi się martwimy, zadania do wykonania pod presją czasu. Drugie źródło stresu to liczba bodźców stale dochodzących do naszego mózgu [szerzej o tym pisze Elżbieta Dudzińska na s. 34–39 – przyp.red.].
Co chwila docierają do nas bodźce wzrokowe – z ekranu komputera, ze smartfona czy z telewizora. Bodźce dźwiękowe, szczególnie jeśli żyjemy w mieście, właściwie nigdy się nie kończą. Odgłosy większości sprzętów domowych, ulicy, maszyn, telefonów – są wszechobecne. 
Przebodźcowani, często jesteśmy sfrustrowani. Łat­­wo wybuchamy złością, czujemy napięcie w ciele, a w końcu duże zmęczenie. Niezależnie od źródła pochodzenia, stres zawsze rodzi nieprzyjemne doznania w ciele, trudne emocje i myśli. Wszystkich codziennych stresorów nie da się zniwelować. Dlatego warto sięgnąć po ćwiczenia uważności, które uspokoją umysł i ciało. Do codziennego stosowania, kiedy tylko potrzebujesz.

Ćwiczenia

Oddech »dziesięć palców«
Są chwile, kiedy czujesz się przemęczony, zestresowany albo napięty i rozdrażniony? To ćwiczenie świetnie uspokaja i reguluje napięcie. Przez pracę z oddechem i dotyk przywraca nas do „tu i teraz”.
Unieś lewą dłoń i rozłóż palce jak gwiazda. Połóż palec wskazujący prawej dłoni u nasady kciuka lewej dłoni. Teraz wyobraź sobie, że Twój palec wskazujący jest jak ołówek i możesz nim obrysowywać kontury palców. Będziesz to robić wraz oddechem. Z wdechem zacznij przesuwać palec wskazujący po kciuku, zatrzymaj się na czubku i z wydechem zjedź w dół po kciuku. Z kolejnym oddechem obrysuj palec wskazujący lewej dłoni, potem środkowy, serdeczny i mały palec. Zrób to samo z prawą dłonią. Na koniec złóż ze sobą dłonie, poczuj, jak się dotykają, weź trzy uważne oddechy i delikatnie potrzyj dłonie.
Zauważ, jak się czujesz? 
Spokojniej, bardziej obecny? Jaki jest Twój oddech teraz?

Góra
Czasami możesz mieć wrażenie, że wokół dzieje się mnóstwo rzeczy, które Cię porywają i czujesz, jakbyś tracił grunt pod nogami. Wówczas warto wykonać ćwiczenie „Góra”.
Stań z nogami na szerokość ramion. Lekko ugnij kolana, dociśnij kilka razy stopy mocniej do podłogi, tak, abyś poczuł, że stoisz stabilnie. Strzepnij i rozluźnij ręce i ułóż je wzdłuż ciała. Wyprostuj plecy, puść luźno ramiona. Głowa swobodnie osadzona na szyi. Możesz kilka razy otworzyć usta szeroko i zamknąć, rozluźniając szczękę. Jeśli masz ochotę, możesz zamknąć oczy, ale nie musisz.
Teraz wyobraź sobie, że stoisz jak góra. Możesz nawet wyobrazić sobie ulubioną górę. Twoje stopy są ugruntowane w podłożu, tak jak góra jest stabilnie osadzona w
...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI