Ciekawostki o działaniu mózgu, mechanizmach myślenia i społecznym funkcjonowaniu człowieka

Warto wiedzieć

Jak przestać odkładać (pracę) na później?


Gdy życie lub jakiś jego element, choćby trudne zadanie w pracy, wydają się przytłaczające, pojawia się w nas pragnienie odwlekania. Jako ludzie mamy skłonność do unikania kontaktu z tym, co powoduje dyskomfort. Jeśli danej trudności towarzyszy lęk, to wzmaga on odwlekanie. Dlatego unikając, możesz wpaść w błędne koło strachu i unikania, ponieważ lęk sprawia, że chcesz to trudne zadanie odłożyć na później, a przez to wzrasta poziom odczuwanego lęku.

Kiedy mobilizujesz się do działania, Twój mózg aktywuje obszar zwany grzbietową częścią przedniego zakrętu obręczy, co pomaga Ci w sytuacjach stresujących podejmować właściwe decyzje. Badania wykazały, że osoby, które często odkładają zadania na później, mają większe ciało migdałowate i słabsze połączenia między nim a grzbietową częścią przedniego zakrętu obręczy. To może prowadzić do większego lęku i nadmiernego skupienia na dyskomforcie podczas wykonywania zadań. Ponadto osoby te częściej doświadczają niskiego poziomu energii, braku pewności siebie i objawów depresji. Unikanie działań może prowadzić do kolejnych uników, w tym sytuacji, które kiedyś sprawiały przyjemność i nie powodowały trudności. 

Na odkładanie zadań na później często wpływają lękowe wzorce myślenia, które wiążą się z wysokim poziomem napięcia emocjonalnego w wypadku konieczności podjęcia działania. Jeśli mamy skłonność do myślenia typu „wszystko albo nic”, wykazujemy perfekcjonistyczne podejście do wykonywanych zadań albo nie tolerujemy niepewności w działaniu, częściej możemy doświadczać unikania. 

Czy jesteśmy raz na zawsze skazani na błędne koło strachu i unikania? Dzięki neuroplastyczności mózgu możliwe jest wzmocnienie połączenia międ...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI