Ciekawostki o działaniu mózgu, mechanizmach myślenia i społecznym funkcjonowaniu człowieka

Warto wiedzieć

Rozśmieszaj mózg

Śmiech ma duży wpływ na nasz dobrostan psychiczny, a jego codzienna dawka pomaga redukować stres. Czy są inne powody, dla których powinniśmy otaczać się humorem i próbować dobrze pośmiać się każdego dnia?
Doktor James Goodwin, profesor fizjologii na Loughborough University i kierownik katedry w Exeter Medical School, podaje kilka propozycji1.

  • Śmiech wzmacnia relacje międzyludzkie. Głów­nie dlatego, że jest zaraźliwy. A ludzie lubią dzielić wspól­­ne doświadczenia. Medycynie znane są rów­nież przypadki „epidemii śmiechu” występujące w różnych kulturach na całym świecie. Czynnikiem „zakaźnym” jest w nich oczywiście śmiech. Okazuje się również, że średnio 30 razy częściej śmiejemy się w sytuacjach społecznych, niż gdy przebywamy w pojedynkę. 
  • Śmiech pomaga uniknąć konfliktów. Komu z nas nie zdarzyło się być w sytuacji o wysokim potencjale wybuchu, rozładowanego szczęśliwie przez salwę śmiechu? 
  • Śmiech jest integralną częścią relacji romantycznych, szczególnie na ich początku. Jak podaje James Goodwin, osoby, które więcej śmieją się na pierwszej randce, wskazują na wyższe zainteresowanie potencjalnym partnerem. Śmiech staje się również wrażliwym wskaźnikiem stanu relacji na dalszym etapie jej trwania.
  • Wreszcie: śmiech rozwija połączenia w mózgu i wpływa na dobre samopoczucie. Po tym, jak w płatach czołowych powstaje percepcja tego, że coś jest dla nas śmieszne, w dodatkowej korze ruchowej aktywują się wspomnienia związane ze śmiech...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI