Pierwszy numer czasopisma „Mindfulness” otwiera artykuł dra Jonathana Leightona zatytułowany „Mindfulness, czyli uważność jako klucz do bardziej etycznego świata”. Autor wyjaśnia w nim, dlaczego warto praktykować uważność i przedstawia dziesięć sposób na świadome, etyczne życie. Ponadto, w bieżącym numerze podejmujemy temat mindfulness w pracy, przedstawiamy ćwiczenia z zakresu treningu uważności w przestrzeni biura i opisujemy korzyści płynące z treningu relaksacyjnego.
„Dzięki skupieniu na chwili obecnej uważność może pomóc nam uwolnić się od obsesji na punkcie przeszłości związanej z poczuciem wstydu lub winy za popełnione przez nas błędy. Większa samoświadomość zbliża nas do bycia tym, kim chcemy się stać, możemy być mniej reaktywni i bardziej refleksyjni, z mniejszą tendencją do popadania w destrukcyjne wzorce. Analogicznie, patrząc na innych z większym zrozumieniem i świadomością, będziemy zdolni uniknąć pokusy obwiniania ich o działanie w sposób, którego nie lubimy, co często przypomina raczej uwolnienie napięcia niż logiczne i produktywne podejście do zmiany sytuacji na lepsze” – pisze Jonatan Leighton w artykule zatytułowanym „Mindfulness, czyli uważność jako klucz do bardziej etycznego świata”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, w jaki sposób trening uważności może zmniejszać cierpienie i powodować lepszą jakość życia, a także co, zdaniem Jonatana Leightona, jest kluczem do zrozumienia niektórych podstaw psychologii człowieka.
„Jak odpoczywać efektywnie? Trening relaksacyjny w uważnej i pozytywnej odsłonie” to artykuł Doroty Wojtczak znajdujący się w rubryce „Narzędzia mindfulness w praktyce”. Autorka prezentuje w nim praktyki relaksacyjne, które są dobre do wykonania zarówno podczas wychodzenia z pracy, w drodze do domu, jak i podczas pobytu w nim. Czytając niniejszy tekst przekonają się Państwo, że regularny trening relaksacyjny podnosi jakość życia i wspiera kreatywność w różnych jego obszarach.
Państwa uwadze polecamy artykuł zatytułowany „Trening mindfulness w pracy. Ćwiczenia do wykonania w przestrzeni biura”. Kamila Wykrota przedstawia w nim formalne ćwiczenia mindfulness, wyjaśnia, w jakiej formieodbywają się treningi mindfulnessw pracy i wymienia elementy, o jakich warto pamiętać podczas ćwiczenia uważności w biurze. „Programem, który odpowiada na wyzwania dzisiejszego świata w sposób kompleksowy, może być niewątpliwie trening uważności – mindfulness w biurze. Pomimo szerokiego zastosowania w krajach zachodnich w Polsce nadal jest on wdrażany na niewielką skalę. Jeśli organizacja i kierownictwo naprawdę wspierają tego typu inicjatywy i podejście, a przede wszystkim sami z nich korzystają, ma to szansę w rzeczywisty sposób wpłynąć na poprawę kultury organizacyjnej, komunikację, otwartość i komfort pracy” – podkreśla autorka.
Temat treningu mindfulness w organizacji podejmują również Julia E. Wahl i Magdalena Mazurkiewicz w artykule zatytułowanym „Uważność w życiu i pracy – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne
oraz funkcjonowanie organizacji”. Autorki starają się Państwa przekonać, że regularny trening mindfulnesswzmacnia życzliwość, hojność i lepszą jakość pracy pracowników i kadry zarządzającej, co przekłada się na atmosferę całej firmy i zmniejsza przypadki wypalenia zawodowego.
Bieżące wydanie czasopisma „Mindfulness” zamyka artykuł Anny Borzeszkowskiej pt. „Co mówi ciało i jak rozpoznać sygnały z ciała“. Coach ICC, EMCC, cancer coach, psychoonkolog oraz certyfikowany nauczyciel mindfulness wyjaśnia w nim, jak poprzez trening mindfulness można doświadczać swojego ciała bez oceniania i krytykowania. „Praktykując większą uważność ciała, możemy uczyć się i doświadczać większej życzliwości dla siebie i własnego ciała. Sama tego doświadczyłam i nauczyłam się. Dobrym przykładem był czas, kiedy biegałam, trenując do maratonu. Wewnętrzny głos dość skutecznie mówił, że jeszcze za mało biegam, niewystarczająco szybko, tempo jeszcze nie takie. Kiedy podąża się za takim głosem, ufając mu, przetrenowujemy się i tym samym wyczerpujemy organizm, niszcząc go w długiej perspektywie” – podkreśla Anna Borzeszkowska.